Fratelli Poli

Klenoty Fratelli Poli

Fratelli Poli, respektive Fratelli Poli Armi je italská rodinná firma vyrábějící na zakázku tradiční ruční výrobou pracovní i luxusní dlouhé palné lovecké zbraně. Letos oslavuje firma 50 let svého trvání.

Její pušky jsou známé po celém světě svou mimořádnou kvalitou, precizním provedením a zpracováním, které vychází z požadavků toho kterého zákazníka. A samozřejmě také cenami, jež začínají na startovní čáře cca 4 000 Euro a v cíli dosahují až 70 i více tisíc Euro, / podle typu systému zbraně-  Holland Holland , Boss , a ceny rytiny od významných rytců.

Jsou zbraněmi i uměleckými díly

Firma vznikla v roce 1966 a dokázala i při svém zaměření na řemeslnou výrobu spojit nejstarší puškařské tradice s moderními zpracovatelskými technikami. Tímto spojením z její dílny vycházejí dlouhé palné zbraně jedinečného originálního provedení, přesné, výkonné a elegantní. Což je vskutku adrenalinová kombinace zrychlující dech nejen všem fajnšmekrům na takovéto zbraně, kteří si je mohou dovolit, ale i těm, kdo mají  hlouběji do kapsy leč musejí aspoň jednu vlastnit i kdyby se měli finančně zruinovat. Patří do kategorie srdcařů a paradoxně jej jich možná ještě více než těch prvních…

Výběrem a používáním materiálů nejvyšší kvality od oceli po dřevo vznikají ve Fratelli Poli velice sofistikované zbraně, které v tom nejluxusnějším provedení jsou zároveň z poloviny uměleckými díly, sběratelskými unikáty, jejichž vysoká cena zůstává konstantní nebo se s léty ještě navyšuje.

Také pro parcourové střelce

V prodejně firmy Renesance v pražských Vršovicích jsme se díky Bc. Radku Jirkovskému mohli seznámit s Václavem Vaňáčem, sportovním střelcem a dovozcem luxusních zbraní, jenž získal výhradní zastoupení firmy F.lli. Poli Armi. Nejen že tak prodejně Renesance přibyly do arsenálu dlouhých zbraní dvě brokovnice „ekonomické řady“ této značky, ale přibude jí i statut distributora a prodejce zbraní Fratelli Poli.

„Firma vytváří své zbraně jen v malých sériích, vyrábí dvojky systému Holland&Holland a nově přešla i na  sportovní brokové kozlice“, říká Václav Vaňáč. „Na trhu je spousta sportovních zbraní, jenže komerčně strojně a ve velkých objemech vyráběných, které je nutné mnohdy různě upravovat, například vyrobit novou celou pažbu  na míru střelci dle jeho požadavku. S tím souvisí další náklady.

Filozofie firmy Fratelli Poli je, že každému střelci postaví za rozumnou cenu ručně vyrobenou zbraň na disciplínu parcour. Skeetu a trapu vévodí značky Beretta a Perazzi. Parcour coby imitace lovu se stává stále více populární disciplínou i v Čechách, základna těchto střelců je veliká, roste, ale chybějí kvalitní flinty. A tak i na můj popud coby sportovního střelce již v Poli Armi připravují do výroby i pušky pro tuto oblíbenou střeleckou disciplínu.“

Kozlice Diamond

Brokové kozlice Diamond v rážích 12, 20, 28, .410  patří k vrcholům technologie a stylu firmy Fratelli Poli. Každý její díl je vyroben z jednoho kusu materiálu, což ve výsledku zaručuje maximální kvalitu, přesnost a mechanickou odolnost jednotlivých částí, součástí a tedy celé zbraně. Pažby jsou vyrobeny striktně z ořechu třídy Exhibition, leštěny technikou „Tru Oil“ a rýhovány ručně s roztečí 0,8 milimetru. Hlavně z demibloku z molybdenové oceli jsou vyrobené ručním tažením a sletované slitinou stříbra, díky čemuž nedochází k molekulární změně v materiálu. Kozlice disponuje systémem Boss, jenž dovoluje nižší baskuli a zvýrazňuje celkovou linearitu a subtilitu zbraně.

„Systém Boss v podstatě dělá zbraň nezničitelnou, součástky systému uzamčení se jen velmi těžko se opotřebovávají. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, které po sobě kloužou, ke konzervaci se používají speciální tuky. Prakticky nepoznáte, jestli má puška vystřeleno deset nebo sto tisíc ran,“ doplňuje k tomu  Radek Jirkovský.

Celkový harmonický vzhled kozlice Diamond pak dotváří zaoblení baskule. Od ostatních modelů odlišuje tuto zbraň vyjímatelná baterie typu  Holland&Holland. Rytiny na bočních deskách a dalších kovových částech jsou výlučně individuální podle požadavků. zákazníka, vytvořené ručně renomovanými mistry rytci volenými podle požadovaného typu rytiny. Kozlice .410  je určená pro lov, má hlavně dlouhé 82 centimetrů a hmotnost 2,45 kg. Vyrobit jí trvá ve firmě Fratelli Poli jeden celý rok, což je ještě velmi přijatelná doba.

Dvojka Ametist

Brokovou kozlici Diamond Extra se systémem Boss jsme si mohli prohlédnout i v ráži 12/70,  hlavněmi o délce 74 centimetrů a hmotnosti 3,40 kg. A do třetice pak i  luxusnější provedení  brokovnice dvojky v ráži 12/70,  označované jako  AMETIST. Vyrábí se v  rážích 12, 16, 20, 28 a 410. Má systém Holland&Holland, hlavně dlouhé 72 centimetrů, lze je ale mít v jakékoliv délce kterou si zákazník zvolí.

Hybridní kombinace, rytečtí mistři
„Fratelli Poli je také známá tím, že na zakázku vyrobí brokovnici s každou hlavní jiné ráže, takže mohou existovat dvojky například i pušky třeba s pravou hlavní ve dvacítce a s levou ve dvanáctce 12/20 nebo v ráži 20/410, 12/410 a tak dále, prostě na přání. V podstatě hybridy, které nikdo jiný nedělá  Dělají například také  pušku na špačky nebo pro slabší střelce lidově řečeno „s rozjetými laufy“, kdy spoušť odpaluje obě hlavně a výstřel pokryje  broky hektar,“ říká s úsměvem Václav Vaňáč. A nedělá si ani moc legraci. Pušku prý přiveze a představíme si jí.

Rytiny pro pušky F.lli.Poli Armi obstarávají mistři rytci zvučných jmen, jakými jsou například Diego Bonzi, Volpi, Terzi, Pedersolli a další významní rytci. Podle toho, jakou si zákazník zvolí, zda třeba plastickou nebo decentní čárovou – každý rytec umí to své. Bonzi je třeba známý tím, že dělá rytiny typu Michalangelo, tedy že v podstatě vytváří na zbraních složité obrazy.

Pušky této značky výrobce na přání doladí i váhově, je-li zbraň pro někoho lehká nebo těžká a podobně. Podle toho, jak dlouhé a tedy i těžké budou hlavně se vybírá i hustota a tedy hmotnost dřeva použitého na pažbu.

Firma je proslulá též tím, že dokáže postavit zbraň i pro střelce s různými zdravotními hendikepy, což její již tak vysoké renomé jen ještě umocňuje i po společenské stránce.

Fratelli Poli Extra Parcour

„Tím, že rozšíříme náš sortiment o značku Fratelli Poli Armi chceme českým lovcům a v budoucnu třeba i sportovním střelcům nabídnout zbraně, které jsou sice drahé, ale velice kvalitní a tvoří vlastně na našem trhu díru. Jsou ručně dělané a proto jich je málo, jsou určené pro bohatší klientelu. V nabídce  ale máme i pušky takzvané „ekonomické“ třídy, jak to nazývají Italové, které nám přivezl Václav Vaňáč a u nichž nyní začínáme na cenách 6500 – 7500 Euro. Vypadají velice pěkně takže výraz ekonomická třída je spíš k pousmání.  Mají dřevo, jenž je na našem trhu velice exkluzivní a líbivé a které firma Fratelli Poli ale dává i na zbraně standardní. Když si zákazník stanoví nějakou sumu peněz, podle ní jsme mu schopni vybrat kvalitní a pěknou zbraň v rozmezí řekněme již od plus mínus 4000 Euro a výše samozřejmě“.

Broková kozlice Diamond v ráži 12/70 se sytémem Boss, hlavně demiblok o délce 74 centimetrů, hmotnost 3,40 kg. Zajímavé je i to, že firma dělá pušky těžké tak, jak si kdo přeje.

Příslušenství: olejíček, čištění,

Z jednoho kusu je vyrobena i odnímatelná platforma spoušťového a bicího systému, který připomíná strojek švýcarských hodinek

Václav Vaňáč na závěr našeho prvního seznámení s puškami italské firmy Fratelli Poli Armi, které, jak slíbil, určitě není poslední, řekl, že zhruba někdy v srpnu bude představena nová zbraň v ráži 12/76 s názvem Extra Parcour. Jak už název napovídá půjde o robustní sportovní parcourovou kozlici se stavitelnou pažbou a dělanou zákazníkům přímo na míru, kterou si vyzkoušíme v praxi.

Kontakt: Václav Vaňáč, tel.: 603491934, e-mail: vaclav.vanac@gmail.com

Text: Jiří Knotek

Foto: Martin Jansa

Foto:

Fratelli Poli

Václav Vaňáč, dovozce luxusních zbraní s výhradním zastoupením firmy Fratelli Poli a Radek Jirkovký z pražské firmy Renesance

DSC_0669

Broková dvojka Ametist 12/70 patří k těm středně drahým zbraním z dílny Poli Armi – 49 000 Euro

IMG-20160622-WA0008

Ametist má jemnou krásně zpracovanou rytinu s loveckými motivy

DSC_0692

Hlavně jsou vyráběny z jednoho kusu materiálu metodou tažení

IMG-20160622-WA0006

Ruční práce, výběr jen těch nejlepších materiálů a pečlivé zpracování jsou patrné i na dvojce Ametist

DSC_0710

Broková kozlice Diamond v ráži 410/70 patří k tomu nejlepšímu, co z dílny Fratelli Armi může vyjít. Tato supersubtilní puška s hmotností kolem 2,5 kilogramů potvrzuje to, že mnohé zbraně této firmy jsou též z poloviny uměleckými díly

DSC_0745

Pamatováno je na vše – i na takový detail jakým je odklápěcí ploška na předpažbí, jenž zabraňuje při zavírání zlomené zbraně přiskřípnutí střelcovy ruky pokud pušku špatně drží

IMG-20160622-WA0000

Kozlice Diamond je zdobená nádhernou uměleckou stylovou rytinu

DSC_0751

Hlavně kozlice Diamond z molybdenové oceli jsou sletované slitinou stříbra

IMG-20160622-WA0005

Otevřená kozlice Diamond jen dokládá stoprocentní preciznost, s níž jsou zpracované všechny díly a součásti

IMG-20160622-WA0003     DSC_0773

Stejně jako všechny zbraně F.lli.Poli Armi je dodávána i kozlice Diamond Extra ráže 12/70. Její příslušenství tvoří i  fosforbronzový kartáč pro čištění komor potažený 24 karátovým zlatem

IMG-20160622-WA0007     DSC_0791

V detailu blok hlavňového svazku s uzamykasím systémem Boss a vnitní část baskule kozlice Diamond Extra

IMG-20160622-WA0002     IMG-20160622-WA0008

Preciznost a krása technická i rytecká jdou v souladu

IMG-20160622-WA0001

Bicí a spoušťový mechanismus obou Diamondů se podobají chodem i zpracováním strojku švýcarských hodinek

IMG-20160622-WA0004

Dva Diamondy – nahoře subtilní čtyři sta desítka, dole robustnější dvanáctka

Powered by themekiller.com