Tajemná údajná olympionička…
K opakovací kulovnice Mannlicher Schönauer Model 1903 v ráži 8 x 57 JS můžeme říci, že je dělaná v továrně, jak oznamuje signatura na závěru, OESTERR WAFFENFABR.,- GES. STEYR, tedy ve zbrojovce Steyr. Největšími zajímavostmi této zbraně je skutečnost, že má dvě pojistky a její nejasná údajná účast na Olympiádě v Mnichově v roce 1972.
Jedna z pojistek, ta klasická mannlicherovská, jakási „vrtulka“, se nachází na spoušťovém mechanizmu válcového závěru v jeho zadní části, jejíž pomocí je umožněno spuštění nebo zablokování úderníkové jehly. Ta druhá, takzvaná hřbetní pojistka, je na hřbetě pažby, která nezávisle na první pojistce rovněž zajišťuje a odjišťuje spoušťový mechanismus.
„Podle původních zpráv od předchozích majitelů zbraně by měla prý být tato kulovnice spjatá s Olympiádou v Mnichově v roce 1972,“ říká Radek Jirkovský. „Zatím jsme se ale nedopátrali k tomu a nevíme tedy, zda tam měla střílet nějakou disciplínu, anebo byla použita na obranu v souvislosti se známým teroristickým útokem na těchto olympijských hrách.“
No – dopátrat se mnichovského olympijského účinkování zbraně by bylo zajímavé, ale ať tak či onak faktem je, že některá z provedení modelu MS 1903 bývají představována jako „sporting rifle“ v ráži 6,5 x 54 MS…
S originální montáží
„Co se týká precize této zbraně tak má sice již něco nastříleno, ale pořád je natolik přesná, aby pokud jde o lovecké účely mohla bez problémů plnit na vzdálenost do 100 metrů to, co její případný další majitel od ní bude vyžadovat, pokračuje Radek Jirkovský. „Tato puška nacházející se u nás v prodejně je osazena klasickým dalekohledem Zeiss 4 x 32, kdy se zde opět v letech padesátých, šedesátých i sedmdesátých žádná jiná optika téměř nevyskytovala. Montáž je udělaná rovněž zajímavě – vpředu má klasické dva kameny a vzadu jen jeden pro jednu nožičku. Z toho důvodu, jelikož klika závěru na této zbrani běhá v pouzdře a při přítomnosti druhé nožičky by znemožňovala na pravé straně závěr otevřít.“
Zásobník, schránka je rotační, plněná náboji shora a náboje tedy putují pro uzamčení do nábojové komory pomocí pružiny po kružnici. Otočný zásobník přispívá k hladkému nabíjení a podávání a k vysoké rychlosti střelby bez zádrhelů.
Vysoká úroveň zpracování
Puška je v provedení „stutz“, celopažbená, v botce pažby se nachází schránka na tři náboje, má klasický francouzský napínáček, osazená je původními pevnými mířidly s dvěma plátky hledí na 75 a 100 metrů, podobných mířidlům v Mannlicheru M1895. Vzhledem k tomu, že něco pamatuje je i ve slušném provozním stavu. Ve své době byla puška Mannlicher Schönauer vyráběna ve vysoké úrovni standardního provedení, s minimálními tolerancemi, což dohromady zvyšovalo její spolehlivost a užitnost.
Zbraň nemá velký zpětný ráz, léta byla značně oblíbená a v podstatě se o ní dá říci, že představovala po konstrukční stránce jakési funkční umění. Úroveň jejího zpracování bylo na špičkové úrovni a k její celkové oblíbenosti přispěl i jedinečný design. Je to nóbl puška, která si zaslouží nechybět v žádné sbírce dlouhých palných zbraní.
Technická data opakovací kulovnice Mannlicher Schönauer M1903
Ráže: 8 x 57JS
Celková délka: 102 cm
Hlaveň: 50 cm
Hmotnost: 3 kg
Cena: na dotaz
Kontakt: Zbraně Jirkovský Janeček, Kutnohorská 11/57, Praha 10, tel: +420 776 543 008
Text: Jiří Knotek
Foto: Ilja Čtvrtečka
Opakovací kulovnice Mannlicher Schönauer Model 1903 v celopažbeném provedení
Detail řešení montáže pro puškohled na opakovačku MS 1903, vzadu jen s kamenem pro jednu nožičku, aby nebylo bráněno pohybu kliky
V detailu klasická mannlicherovská „vrtulková“ pojistka
Signatura výrobce opakovačky MS 1903
Opakovačka Mannlicher Schönauer má v botce pažby schránku pro tři náboje
Detail ústí hlavně a mušky opakovací kulovnice MS 1903
Bc. Radek Jirkovský nám předvedl, že funkci opakovačky Mannlicher Schönauer M1903 se nedá ani po desítkách let používání nic vytknout…