Pěkné trojče

Pěkné trojče

V předchozích číslech našeho časopisu jsme představili čtenářům tři pěkné starší dlouhé lovecké zbraně ferlašských a suhlských puškařů, vyrobených v zhruba v polovině minulého století. Dnes k nim přidáváme další dvě.

V nabídce všechny představované zbraně  má – pokud již některé neprodala –  v komisním prodeji prodejna zbraní a střeliva Renesance v Praze-Vršovicích. Dnešní dvě zbraně do konečné pětice jsou trojče „Neumann“  a opakovací kulovnice Mannlicher Schönauer Model 1903, které mohou potěšit především sběratelskou obec.

Výrobcem  puškař Neumann

Výrobcem trojčete s kulovou a brokovou hlavní pod sebou a s boční malorážovou v rážích 12 /8 x 57 JR/.22 LR, byl zřejmě jistý puškař Neumann v Suhlu, jak je vyznačeno na signatuře, a hlavně údajně dodala zbrojovka Krupp. Původ použitých komponentů je však u zbraně desítky let staré jen obtížně dohledatelný.

Pokud jde o zajímavosti na této zbrani (trojčeti) tak podobně jako u trojáku Suhl 30 Merkel, který jsme si představili v jednom z minulých čísel našeho časopisu, má i trojče hřbetní přepínání spouště, kdy posunutím dopředu je při zmáčknutí přední spouště aktivní hlavní kulová hlaveň, stažením přepínače dozadu můžeme střílet přední spouští malorážovou hlavní. Zadní spoušť odpaluje brokovou hlaveň.

Pozor na hlavní kulovou ráži

Zbraň je opatřena vytahováky, vývrty hlavní jsou čisté, bez známky koroze či výdutě a celkově je trojče ve velmi dobrém a zachovalém stavu. Pozor je potřeba dát na velkou kulovou ráži, která byla na zbraňové průvodce stejně  příslušným policejním oddělením označena špatně. Správná kulová ráže je 8 x 57 JR a do zbraně se tedy nesmí nabíjet moderní náboje 8 x 57 JRS, které jsou silnější. K zbrani je navíc k dispozici 57 kusů nábojů plus nábojnice na přebíjení, ale vlašimská munička Sellier&Bellot stejně jako některé zahraniční má  náboje 8 x 57 JR stále ještě ve výrobě a v nabídce.

Parádní soustřel

„Trojče  na svůj věk je zbraň i v současnosti stále velice přesná,“ říká Bc. Radek Jirkovský z firmy Renesance. „Není bez zajímavosti tvrzení jejího předchozího majitele, že na kuli je nastřelený dalekohled, přes otevřená mířidla střílel malorážku a v soustřelu měl prý na 50 metrů rozdíl asi šesti centimetrů. Takže puškař, který tuto pušky dělal, si dal opravdu záležet a  precizně zpracoval hlavňový svazek.“

Pojistka na boku krku je opět jako u zmiňovaného trojáku jistí spouště s tím, že nahoře na hřbetě jsou signalizační výstražníky, které oznamují, že bicí péra jsou natažená a zbraň napnutá. Uzamykání se děje pomocí dvou háků  na hlavňovém svazku a nahoře jednoduchým Kirstenem.

S puškohledem Srb a Štys

„Toto trojče je osazeno klapkovou montáží vyrobenou v tehdejším podniku Lověna a na ní je instalován puškohled Lovec 4 x  od staré a známé firmy Srb a Štys Praha, která se specializovala na výrobu optiky. Puškohled má osnovu s pevným hrubým křížem a je to opět standardní puškohled, kterým se v padesátých – šedesátých letech minulého století osazovaly kombinované, ale spíše veškeré dlouhé zbraně. Protože v té době tady žádná jiná optika v podstatě nebyla.

Technická data trojčete 

Ráže: Broková hlaveň 12, hlavní kulová 8 x 57 JR, malorážová .22LR

Celková délka: 104 cm

Délka hlavní: 62 cm

Hmotnost: 3 kg 

Cena: 85 000 Kč

Kontakt: Zbraně Jirkovský Janeček, Kutnohorská 11/57, Praha 10,  tel: +420 776 543 008

Text: Jiří Knotek

Foto: Ilja Čtvrtečka

1

Trojče puškaře Neumanna ze Suhlu je pohledná a pěkně zachovalá udržovaná lovecká zbraň

2

Trojče je osazeno puškohledem firmy Srba a Štys Lovec 4 x

3

Pohled do komor hlavní trojčete napovídá, že puška je v bezvadném stavu

5

Signatura puškařského mistra Neumanna ze Suhlu

6

Boční mechanická pojistka trojčete pro blokaci spouští

8

Vývrt hlavní trojčete je bez známek koroze či nějaké výdutě

Powered by themekiller.com