Bockdrilling Blaser BD 880

Bockdrilling Blaser BD 880

V minulém čísle našeho časopisu jsme si v sérii zbraní vyrobených v padesátých-šedesátých letech minulého století ferlašskými a suhlskými puškaři, nabízených v prodeji v pražské prodejně Renesance, představili i  kombinované zbraně, mezi nimiž nechybělo trojče. Tuto tříhlavňovou loveckou pušku, u níž jsou v jednom hlavňovém svazku spojeny broková a dvě nestejné kulové hlavně, si pro srovnání ukážeme i dnes.

Tak trochu i proto, že v naší myslivosti se u nás s trojčaty moc často nesetkáme, respektive jen ojediněle. V českých zemích je tříhlavňová kombinovaná zbraň zastoupena povětšinou dvěma brokovými hlavněmi uloženými vedle sebe a s kulovou hlavní pod nimi, tedy s takzvanými trojáky, které lovci nabízejí rychlé  opakování rány při střelbě broky na drobnou zvěř zároveň i  plnohodnotnou  střelbu kulovou hlavní.

Název, který má ta která kombinovaná zbraň, je daný počtem a uspořádání zbraní. U trojčete  jsou pod sebou broková a velká kulová hlaveň, z boku je harmonicky doplňuje ještě druhá menší kulová hlaveň.Všechny tři hlavně, jak je u tohoto výrobce známo, fungují velmi dobře. Takto zkombinovaná zbraň umožňuje lovci lov jak velké spárkaté tak i pernaté zvěře, ale i odstřel drobné trofejní zvěře a škodné. Lovec nikdy neví, jaká varianta pro něj může na lovu nastat a trojče je pro něj v podstatě ideální zbraní, jakým výstřelem (nábojem) co řešit.

Z hlediska výrobně-technologické stránky pak je trojče zbraň složitá – sletovat k sobě dvě kulové hlavně nestejných ráží a zachovat při tom všem jejich přesný soustřel a k tomu navíc přidat brokovou, byl pro puškařské mistry skutečným prubířským kamenem šikovnosti, získaných znalostí, zkušeností i citu. Snadné to není ani pro současné výrobce, kteří vracejí tuto dříve mezi movitějšími myslivci a lovci dosti používanou kombinovanou klasiku opět do života.
S puškohledem Zeiss Diavari VM

Trojče, tentokrát  Blaser BD 880 „Bockdrilling“ z roku 1996, je opět nabízeno v komisním prodeji v prodejně zbraní a střeliva Renesance v pražských Vršovicích. Má brokovou hlaveň ráže 16/70,  kulovou hlaveň ve výkonné  ráži 9,3 x 74R a malou kulovou hlaveň v ráži .22 Hornet.

„Toto trojče je primárně určené pro lov jakékoliv spárkaté zvěře,“ říká Bc. Radek Jirkovský z  firmy Renesance. „A samozřejmě pro odlov škodné, k čemuž je tam brok a ráže .22 Hornet, se kterou se dá střílet například liška, kuna jezevec, prostě malá škodná. Nemohu říci srnčí, neboť na to tato ráže určená není, ale dají se s ní střílet bez problému například i malá  selata divočáků. A velká kulová ráže je samozřejmě určena na vysokou, prasata a tak podobně. Puška je osazena pěkným puškohledem Zeiss Diavari VM 3 – 12 x 56, variablem s velice dobrým zoomem, což z něj dělá univerzální záležitost. Disponuje poměrně dobrou světelností, takže i za šera, za úplňku se s tímto puškohledem nechá bez problémů lovit.“

Puškohled je osazen elegantní švenkovou montáží  (Schwenk montáž) od firmy Recknagel, která je známá vysokou kvalitou svých výrobků. Montáž drží nástřel i po sejmutí a opětném nasazení puškohledu.

Hřbetní napínání bicího mechanismu

Zbraň má i pevná hrubá mechanická mířidla, hledí je umístěno blíže ke středu hlavně. Výrobce má totiž spočítáno, že adekvátní místo musí být rezervováno pro instalaci ať již krátkého či dlouhého puškohledu a měl-li by být optický zaměřovač posunut dále dozadu, nastaly by problémy s montáží. Záměrná osnova i takto dlouhá (krátká) je ale pořád bez problému dostačující.

Systém napínání bicího mechanismu se děje klasicky na hřbetu krku pažby zbraně. Jakmile střelec zbraň zlomí, automaticky dojde k přepnutí režimu výstřelu na přední spoušť a  hlavní kulovou hlaveň, což signalizuje vyjetí kovového hranolku na spodu na pravé části baskule v přední části lučíku. Zadní spoušť odpaluje brokovou hlaveň. Zatlačením hranolku zpět nahoru systém přepne na malou kulovou ráži odpalovanou přední spouští.

U kombinovaných zbraní Blaser je také používán takzvaný  Stütz Leinklappen System (SLK), díky němuž mají zbraně Blaser jemnou spoušť i bez přítomnosti napínáčku. Tento systém byl použit i u trojčete BD 880.

V TOP stavu, málo střílené

Zatímco tradiční řešení spojení hlavňového svazku kombinovaných zbraní zahrnuje po celé délce sletované krycí lišty mezi hlavněmi, u moderních kombinovaných zbraní se již využívá

takzvané termostabilní technologie. Hlavně jsou zapuštěny do hlavňové objímky a do objímky na ústí hlavní, jinak je mezi nimi volný prostor a mohou volně kmitat. Krycí lišty buď nejsou a nebo jsou přiletovány pouze na jednu hlaveň. Termostabilní hlavňový svazek má například zmiňované trojče Blaser BD 14.

„Původní cena trojčete Blaser BD 880 byla zhruba 300 000 korun, jelikož dnes cena základního modelu bockdrillingu Blaser BD 14, o němž jme spolu v minulosti coby o novince roku 2014 rovněž hovořili se pohybuje kolem 160 000 korun, je v současnosti model BD 880 u nás prodáván za 199 000 korun. Poslední registraci měla v roce 2010, je skutečně jako nová, málo střílená, v podstatě v TOP stavu. K pušce je v ceně zahrnuto ještě i 160 nábojů Norma Vulkan, 100 kusů nábojů Sellier&Bellot plus 25 nábojů .22 Hornet.“

Technická data

Ráže: 16/70 – 9,3 x 74R – .22 Hornet

Celková délka: 1050 mm

Délka Hlavně: 600 mm

Hmotnost: 3 300 g

Cena: 199 000 Kč

Kontakt:  Prodejna Renesance, Moskevská 22, Praha 10,  tel/fax: 271 742 929, 271 742 939

Text: Jiří Knotek

Foto: Ilja Čtvrtečka

 

 

1

Trojče Blaser BD 880 ráže 16/9,3 x 74R/.22 Hornet z roku 1996 je velice zachovalá a málo střílená kombinovaná zbraň.

4

Bc. Radek Jirkovský při nasazování puškohledu s otočnou montáží Recknagel na zbraň

8 10 13

Puškohled Zeiss Diavari VM je upevněn na kvalitní otočné montáži Recknagel

14 15

Při zlomení zbraně je automaticky zbraň přepnuta na velkou kulovou ráži a přední spoušť, což signalizuje i kovový obdélníček vystupující vpravo dole na pravé straně nad lučíkem. Jeho zamáčknutím nahoru dojde k přepnutí na kulovou hlaveň malé ráže

17 18

V detailu hřbetní napínání bicího a spoušťového mechanismu

11

Dá se říci, že trojče BD 880 má svůj občanský průkaz

21

Pažba má tyrolskou lícnici, kančí hřbet a pistolovou rukojeť a pryžovou botku

19

Boční pohled na způsob bočního uchycení kulové hlavně malé ráže mezi brokovou a velkou kulovou hlavní

 

3

Takto vypadá hlavňový svazek trojčete BD 880. Hlaveň ráže .22 Hornet, která leží v klínu na pravém boku mezi brokovou hlavní a velkou kulovou hlavní, lze seřídit na ústí

 

 

 

Powered by themekiller.com