Kulovnice s přímotažným závěrem Blaser R 93

Kdo šetří má za tři

A to doslova, i když význam tohoto rčení, které nám posloužilo za titulek pro tento článek, je v tomto případě přehozen výhybkou ze sféry peněz do oblasti zbraní. Trojka tak zde není abstraktním pojmem  pro v podstatě jakékoliv množství jako v případě šetření, nýbrž v našem pojetí onoho lidového rčení konstantní veličinou pro tři pušky, jež jsme získali složením do jednoho balíčku s označením Blaser R93.

Když  mně Bc. Radek Jirkovský z pražské prodejny zbraní a střeliva Renesance, střelec a  vášnivý lovec, jenž se na našich stránkách často vyskytuje řekl, co ho vedlo k výrobě pracovní verze opakovací lovecké kulovnice Blaser R93, musel jsem se v duchu smát. Nikdy by mě totiž nenapadlo, že společným jmenovatelem může být přemnožená černá zvěř, jedna vadná hlaveň na vyhození a šetrnost k drahé krásné zbrani. Jak ale vidno i ve zbraňovém regionu fungují nejenom balistické zákony, ale i ty s podivnými souvislostmi a s lidským vztahem ke zbraním. Zbraň, která díky tomu nakonec vznikla, sou vlastně tři opakovačky Blaser v jedné, když počítáme tři zaměnitelné hlavně pro ráže .308 Winchester, .30 – 06 Springfield a .300 Blaser Magnum.

Přemnožená prasata, líto krasavice, narážky na plast

Na prvním místě, s čím Radek Jirkovský vyrukoval, bylo ono přemnožení divokých prasat, neboť současný trend velí černou zvěř, která je nyní opravdu přemnožená, odlovovat. A že se proto rozhodl postavit si konkrétně pro její odlov svou kulovnici. Pak dodal, že jak vím, pořídil si před časem kulovnici Blaser R93 Black Edition v šestkovém dřevě a v ráži .30 – 06 Springfield, krásnou a rozhodně ne levnou záležitost. A že mu bylo zkrátka líto lézt za prasaty s takovouhle krásnou flintou v noci po čtyřech v bahně, sněhu a v křoví. Patří k onomu typu lovců, kteří rádi zvěř došoulávají a nebo loví na velkou vzdálenost.

„To mě přivedlo k tomu postavit si pracovní zbraň pro tyto účely. A jelikož vím, že Blaser je prostě TOP co se týká precizních kulovnic a celkového systému uzamykání zbraní a jejich provedení, chtěl jsem vymyslet nějakou variantu této kulovnice, jejíž případnou újmu při nějakých outdoorových lovech v blátě a po čtyřech bych oželel bez větší lítosti.“

Logicky se nabízí otázka, proč když si chtěl Radek Jirkovský šetřit svou krásnou kulovnici Blaser R93 Black Edition, si jednoduše nekoupil její plastové provedení, které je odolné proti  tvrdému zacházení a pro lov v těžkých terénních podmínkách přímo ideální. Odpověď?

„Řešil jsem to plastovým provedením kulovnice, ale už na prvních třech čtyřech naháňkách jsem musel zkousnout to, co se nedalo přeslechnout, tedy že ano, že mám sice Blasera, ale plastového. Ačkoliv každý profesionální lovec vám řekne, že se tato zbraň dobře drží, je to pracovní flinta ideální a špičková na naháňky, stále se setkáváte s narážkami, že marná sláva je to pořád jen plast. A tak jsem se jednou zakousl a začal to řešit,“ přiznává souvislosti, které jej vedly k postavení nové pušky Radek Jirkovský, což  zároveň  svědčí kromě jeho šikovnosti i o jistém respektu k mysliveckému cechu. Je u nás stále ještě nemálo ortodoxních myslivců, jejichž postoj ke kolegům s plastovou flintou a i k samotným zbraním v plastu je zkrátka a dobře  negativní. Plast byť i na flintě špičkové značky prostě neuznávají. Není to ale jen česká záležitost, spíše povšechně evropská.

Pažba od firmy Klinsky se dále profiluje

Zásadní bylo zhotovení pažby pro dobrý úchop a to začalo ve spolupráci Radka Jirkovského s naší známou pažbařskou firmou Klinsky&Co., s.r.o. v Proseči. Byl  zvolen typ s pistolovým držením, kdy za pistolovou rukojetí zahnutou téměř do pravého úhlu je otvor s náběhem pro vsunutí palce střílející ruky, což umožňuje úchop rukojeti na jaký jsme zvyklí u pistole či revolveru. Ne jako u klasické puškové pažby, kdy palec ruky objímá krk pažby svrchu.

„Mohu držet zbraň tímto způsobem za jakýchkoliv podmínek, sedí v dlani i při přebíjení lépe než při úchopu klasické pažby kulovnice. Jde v podstatě o jinou podobu polymerové pažby Success kulovnice Blaser R8 Professional Succes. Tento typ pažby pak začali kopírovat i další výrobci moderních zbraní – například Rössler, Mannlicher a další. Blaser už tytto pažby v současnosti také dělá ve dřevě, avšak opět v tak luxusním provedení, že by mně zase bylo líto chodit s takovou zbraní do lesa. V Proseči jsme dali dohromady pažbu ne z nějakého podřadného, ale z ořechového dřeva a to pomohlo vzniknout pušce, s níž se dají ve 100 metrech v cíli zatloukat hřebíky, jak se říká. Potvrdilo se nám zde ono staré puškařské pravdivé pravidlo, že hlaveň střílí a pažba strefuje. Všechno funguje tak, jak dokonale máte udělanou pažbu. Komponenty od firmy Blaser všechny bez rozdílu jsou dělané na vysoké úrovni tak, že díky nim se dá v jednom balíčku sestavit zbraň adekvátní tomu, co od ní lovec očekává.“

Když u firmy Klinsky  vypracovali  model tohoto typu dřevěného pažbení, pro  jeho vnitřek  Radek Jirkovský použil z plastového modelu kulovnice Blaser Professional spoušťový mechanismus plus vnitřní skříňku, kterou pak zadlabali do nové pažby.

„Pažbu jsme pak dotáhli do konečné finální podoby, kdy v současné době jsme schopní udělat na ní i tyrolskou lícnici, použít lepší dřevo a přizpůsobit jí i na kulovnici Blaser R8. Z toho je patrné, že spolupráce s firmou Klinsky pokračuje dále a neskončila jen touto pažbou pro mojí novou zbraň. Je rozvinutá natolik, že jsme dnes již s to dát jak kulovnici Blaser 93 tak modelu Blaser R8 podobu pušek takzvaně pracovní verze.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Než vyhodíš – přemýšlej!

Hlavně jsou samozřejmě originál Blaser v těch délkách, které firma katalogově nabízí a které lze odkoupit, v tomto případě dvakrát 51 (jedna zbyla z plastového provedení kulovnice) a jednou 56 centimetrů. Jediná inovace v tomto balíčku R93, ke které se muselo sáhnout,  byla ta, že hlaveň pro ráži .300 Blaser se musela předělat z původní hlavně ráže .30 – 06 Springfield, která měla problém s nábojovou komorou. Ne však vinou nějakého špatného zpracování výrobcem či materiálovým kazem, nýbrž vinou neprofesionálního zásahu člověka, který nábojovou komoru poškodil.. Hlaveň byla de facto určená ke zničení a k vyhození.

„Ale protože mi jí bylo líto přemýšlel jsem, zda by se nedala přece jen nějak využít,“ pokračuje dále Radek Jirkovský. „Spočítal jsem si, že náboj Springfield .30 – 06  má stejnou délku hilzny jako náboj .300 Blaser Magnum, akorát jiný, objemnější tvar. Dalšími počty jsem došel k názoru, že by šla hlaveň překomorovat na tuto magnumovou ráži a objednal jsem si pro to  potřebné  výstružníky. Zbraň s touto poškozenou hlavní musela jít na testování do kriminalistického ústavu, zda s ní dříve nebyl spáchán nějaký trestný čin. Když se vrátila, překomoroval jsem nábojovou komoru pro náboj .300 Blaser Magnum, následně jsem absolvovat zkušebnu zbraní a střeliva. Dále bylo nutné přefrézovat původní vyznačenou ráži .30 – 06 Springfield a z druhé strany na komoře vygravírovat nově  ráži .300 Blaser Magnum. Nakonec  jsem musel tuto hlaveň na policii zaregistrovat jako novou, přeznačit v centrálním registru její ráži a zakomponovat jí do tohoto, jak říkám, balíčku i s novou magnumovou kleštinou jako na opakovací kulovnici. To vše pod jeden průkaz zbraně.“

V současné době obsahuje tedy  tento balíček jednu magnumovou hlaveň a jednu magnumovou kleštinou, dvě standardní ráže .308 Winchester a .30 – 06 Springfield a jednu standardní kleštinu pro tyto ráže, optiku Swarovski a přístroj pro noční vidění Pulsar 870. Obě standardní ráže mají hlavně osazené pevnými rychlými mířidly, takže je lze vzít i na naháňku, lze je  ale samozřejmě osadit příslušnou zaměřovací optikou – kolimátorem či naháňkovým dalekohledem a dalšími.

Přesnost  i díky nábojům Barnes a střelám Vor-tx.

Hlaveň je uchycená v předpažbí pomocí dvou imbusových šroubů, uvolňovaných pro její výměnu za jinou originál klíčem Blaser. Jde to jednoduše a trvá to  necelou minutu, jak jsme si ověřili při výměně  ráže .308 Winchester za ráži .300 Blaser Magnum. Spolu s tím bylo nutné vyměnit i kleštinu závěrového čela používanou pro standardní ráže  .308 Winchester a .30 – 06 Springfield za kleštinu pro magnumovou ráži, neboť magnumový náboj má větší dno než náboje zmíněných standardních ráží a kleština by jej nepojmula. Ani to nám nezabralo více než pár desítek vteřin. Hlaveň ráže .300 Blaser Magnum je dlouhá 56 centimetrů, hlavně rážích .308 Winchestr a .30 – 06 Springfield jsou padesáticentimetrové.

„Již druhým rokem střílím náboji  od firmy Barnes se střelou Vor-tx TTSX, tedy s moderní celokompozitovou „ekologickou“ bezolovnatou střelou s velikou přesností, která nefragmentuje, předává veškerou energii a nekontaminuje zvěřinu olovem. Proto v uvozovkách „ekologická“ střela, používaná převážně pro odlov komerční zvěře v oborách. Pro ráži .308 Winchester používám střelu  TSX těžkou 165 grainů, pro .300 Blaser Magnum 180 grainovou TTSX  stejně jako u ráže .30 – 06 Springfield.. Průměr všech střel je 7,62 milimetrů, rozdíl je pouze v prachové náplni, v tvaru a délce nábojnice. Náboj .300 Blaser Magnum má tedy například stejný průměr střely jako náboj .300 Winchester Magnum, jenž je ale mnohem více energeticky „našlapanější“ – náboj .300 Blaser Magnum má energetickou hodnotu nějakých 4 800 Joulů. Proto také zbraň tolik nekope, nemá tak velký zpětný ráz jako při použití třístovky Winchester Magnum, výstřel je tak příjemnější a stejně tak energeticky vhodnější pro odlov. Střely všech ráží obecně jsou velice přesné a používám je proto, že jsou šetrné ke zvěřině a tolik jí nerozbíjejí, nepoškozují, deformují se podle odporu svaloviny zvěře, takže se s nimi nechá lovit od malých prasat až po velkou zvěř.“

Ve dne a za šera se  Swarovskim, ve tmě s Pulsarem

Při použití hlavně ráže .308 Winchester jako primární lovecké zbraně, zastávající v balíčku pozici lídra pro odlov černé zvěře, lze s optikou Swarovski 2,5 – 15 x 56 při měsíčním svitu nebo za šera lovit bezpečně na vzdálenosti do 300 metrů. Při úplné tmě lze přehodit dalekohled za přístroj s nočním viděním Pulsar 870 běloruské výroby, jehož velkou výhodou je zabudovaný dálkoměr, jímž jsme schopni změřit si přesnou vzdálenost daného cíle – ať malé škodné nebo černé a jiné zvěře. S tímto nočním viděním se nechá černá zvěř v noci odlovovat bezpečně do 200 metrů. Přístroj má přísvit, na němž je jeho úspěšnost hodně postavená, 915 nanometrů, na které zvěř nereaguje. Jde o takzvané neviditelné spektrum. Napájený je čtyřmi tužkovými bateriemi, avšak lze k němu dokoupit i zdroj, který vydrží až devět hodin a délka lovu tak není napájecím zdrojem limitována.

Montáž na hlavních je klasická originál Blaser, vyznačující se vysokou kvalitou a kombinačními variantami, jež umožňují instalaci prakticky jakékoliv  zaměřovací optiky, která lovci vyhovuje.

 

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings

Powered by themekiller.com