IMPALA v praxi

Představte si náboj, s kterým můžete ulovit silného losa nebo tetřívka k vypreparování, zajíce pro kuchyňskou úpravu či obrovského divočáka, buvola na 15 metrů a antilopu na vzdálenost 300metrů. A to za pomocí jedné jediné ráže se stejnou střelou.

Toto je věta z propagačního katalogu rakouské firmy IMPALA. O nábojích a střelách tohoto výrobce jsem se dozvěděl již před několika lety u mého otce, který získal pár střel v ráži 7,62 typ LS 8,4 gram. V tu dobu to byla novinka a tvar této střely mě velice zaujal. Nalaboroval je do nábojů v ráži 308W. Tehdy jsem se profesionálně zabýval sportovní střelbou na velké vzdálenosti a měl jsem možnost vyzkoušet a porovnat tyto náboje se sportovními náboji renomovaných značek na vzdálenost až do 500 metrů.  Co se týče přesnosti, musím konstatovat, že tato střela prezentovaná jako lovecká, homogenní, vyrobena na CNC automatech ze speciální mosazné slitiny, byla srovnatelná se střelami typu A-max či 2200 HPBT.

Bohužel jsem neměl dostatek střel na to, abych jí mohl vyzkoušet v lovecké praxi. O to více mě potěšilo, že na loňské výstavě v Lysé nad Labem, kde jsem vystavoval a představoval novinky ze světa kulových zbraní, jsem u firmy  ARMS Humpolec tyto náboje objevil. Při jednání se zástupci této firmy jsme se dohodli na možné spoluprácí v rámci využití mé praxe a to nejen sportovní ale i lovecké, při testování těchto nábojů. Milým překvapením byla i přítomnost paní Eller a jejího manžela, kteří jsou majiteli firmy IMPALA.  Slovo dalo slovo a lov s těmito náboji mohl začít.

Pro ty, kterým firma IMPALA nic neříká, v krátkosti nastíním jejich základní myšlenku při výrobě loveckých nábojů či střel. Firma se snaží prosadit na trh tzv. ekologické střely. Bez použití olova, pouze ze speciální mosazné slitiny.  Výhoda takovéto střely je nulová kontaminace životního prostředí i zvěřiny nebezpečným olovem.  Ale hlavním důvodem proč jsem chtěl tyto střely vyzkoušet, byla údajná minimální devastace tkání, vysoká přesnost, veliká ranivost a možnost lovu zvěře všech váhových kategorií od škodné, malých prasat, srnčí zvěře, kolouchů vysoké zvěře až po statné jeleny tou samou střelou. Dalo by se říci, že se jedná o univerzální náboj. Podle paní Eler má firma střely typu LS již úspěšně otestované na zvěř nejen v celé Evropě, ale i na odolnou zvěř v Africe. Podle mého názoru, by se pro evropský trh, mohla více prosadit střela spíše typu RN, která by neměla mít takovou rychlost. Je těžší, stabilnější ve dráze letu, zakulacené a zploštělé čelo střely umožňuje maximální průraznost a vysoký okamžitý účinek.

K univerzálnosti střel jsem byl trochu skeptický. Za dobu, co se střelbou, myslivostí a lovem zabývám, jsem nenašel ani univerzální ráži a ani univerzální střelu. Měl jsem možnost testovat velikou škálu nábojů, ráží a střel, znám i názory mnoha myslivců a profesionálních lovců na tuto problematiku a o to více jsem byl zvědavý, jak se bude impala při lovu chovat.

Jako první testovací vzorek jsme zvolili originál náboj ráže 308W s jedenácti gramovou střelou typu RN . Podle dostupných balistických tabulek má tato střela rychlost Vo 780m, ale ve 100m již pouze 674m. Úbytek rychlosti je způsoben plochým tvarem střely, který má pozitivní vliv na předávání energie. Na lov jsem zvolil jednu z mých oblíbených zbraní, tj. Remington 700 VTR s puškohledem  Vixen  5-20×50. Měl jsem jí nastřelenou na těžkou střelu 180 gr. SST. Na vzdálenost 100 metrů jsem provedl jen minimální korekci a tím se potvrdilo, že i střela RN je velice přesná.

První úlovek  touto střelou byl srnec na vzdálenost 60m. Úmyslně jsem mířil těsně za plec, abych věděl, jak se lovená zvěř zachová po zásahu na tzv. neobrnný orgán. Srnec ukázkově značil komorový zásah. Počítal jsem, že od nástřelu odběhne nějakou vzdálenost. Problémy s případnou  dohledávkou měla vyřešit moje fenka border teriéra, kterou jsem měl s sebou. Srnec při výstřelu stál na rozhraní pšeničného lánu a meze s keři šípků. Po ráně srnec odskočil za křoví a zmizel mi z dohledu. Po 10 minutách jsem pustil psa a vyrazil na nástřel. K mému velkému překvapení hlásila hned za křovím, což jsem nepředpokládal. Srnec byl maximálně 3 metry od nástřelu, vlastně jak vyrazil skokem po ráně a zůstal hned v prvním porostu. Po ohledání a vzdání všech tradičních zvyků jsem se pustil do vyvrhování. Střela prošla místem, na které jsem namířil, těsně za pleckem, mezi žebrem vnikla do hrudní dutiny, prostřelila srdce a cestou ven prošla lopatkou. Hrudní dutina byla téměř nepoškozena, byla plná barvy, která vytékala výstřelovým kanálem ven.  Lopatka byla čistě prostřelena bez známek štěpení kosti či úlomků. Výstřel v dece byl srovnatelně velký jako vstřel, asi necelý centimetr.

Dalším úlovkem byl 30kilový lončák. Na vzdálenost 80 metrů jsem zamířil opět na komoru, abych si potvrdil chování zvěře po ráně.  Divočák byl v mírném poklusu. Reakce prasete po zásahu?  Zrychlení asi pěti skoků, následoval kotrmelec a minutové odkazování. Při vyvrhování jsem zjistil, že rána byla umístněna níže, než jsem chtěl, takzvaná nízká komora. Střela vnikla do dutiny hrudní přes plecko, ustřelila špičku srdce a nad loketním kloubem vylétla ven. Opět při vstřelu i výstřelu byla zvěřina poškozena jen minimálně. Prase bylo od nástřelu 15m a to díky setrvačnosti v běhu.

Při další vycházce se mi povedlo ulovit lišku na 120m. V době výstřelu stála otočena naostro. Chtěl jsem vyzkoušet i tuto variantu zásahu.  Liška po ráně jen nadskočila a zůstala v ohni. Střela pronikla v úrovni klíční kosti a výstřel jsem nalezl před zadním během těsně pod páteří. Ve výstřelu bylo v ráně vidět několik střevních kliček, poškození kůže se zdálo opět minimální.

Při testování jsem ulovil ještě několik prasat, asi tři lišky, koloucha s laní a jednoho malého jelínka. Všechna zvěř po ráně značila velice podobně, když nezůstala přímo v ohni, byla maximálně do 10 metrů od nástřelu. Zvěřina byla minimálně poškozena, devastace měkkých tkání byla zanedbatelná, i když střela prošla přes žebra. Jediný tříletý muflon, kterého ulovil kolega, aby si potvrdil má slova o lovu s tímto nábojem, po nástřelu odběhl asi 40m. Jednalo se o klasickou komorovou ránu. I on konstatoval, že zvěřina byla minimálně poškozena.

Závěr z tohoto mého testování 11gramové střely RN v ráži 308W? Mohu říci, že tato střela je opravdu velice přesná, nefragmentuje. Ani v jednom kusu ulovené zvěře jsem bohužel nenašel střelu ale ani střepinu či nepatrnou část střely. Podle mého názoru je šetrná ke zvěřině, dobře přenáší dopadovou energii, a proto dochází k rychlému a šetrnému usmrcení zvěře.  Ale abych jí jen nechválil, zvěř tolik po ráně nebarvila, jak jsme zvyklí u klasické poloplášťové střely.

V současné době již mám kulovnici připravenou na letošní sezonu s nábojem IMPALA, střelou  LS 8,4g. Tato střela má oproti RN špičatý tvar, má neobyčejně vysokou rychlost  Vo 935m/s. a podle výrobce tento náboj umožňuje lov na jakoukoli vzdálenost a jakýkoliv druh zvěře.  O své postřehy a zážitky z lovů s tímto nábojem se s Vámi rád podělím příště.

Bc. Radek Jirkovský

Powered by themekiller.com