BERETTA  690  Black Sporting

Vážení čtenáři a milovníci zn. BERETTA

Rád bych vás seznámil s novinkou připravenou na letošní loveckou a sportovní sezonu, kterou jsme si pro Vás nachystali ve spolupráci s dovozcem zbraní zn. Beretta Sport a Lov v Sudickém dvoře.

Ale abych navázal na minulý rok. Snažili jsme se Vás seznámit se základní řadou loveckých a sportovních kozlic Beretta 686 Pigeon I. v provedení délek hlavní 71cm či 76cm. Nabídli jsme Vám pažby standardní ale i sportovní se stavitelnými lícnicemi. Tyto zbraně jsou stále nejprodávanější díky své přijatelné ceně, výbavě v podání plastového převozního kufru, 5 výměnných choků ale především vysoké kvalitě. Jsou již mezi Vámi i majitelé kozlic řady 692 či sportovní střelci, kteří si pořídili zbraně řady DT11. Všichni do jednoho Vám mohou potvrdit, že neudělali chybu s investicí do zbraně této věhlasné značky.

Novinkou pro letošek je broková kozlice 690 Black Sporting.

Jedním z prvků inovace je konstrukce zcela nových vývrtů Steelium . Nové hlavně mají počítačem navržené tvarování vývrtu, který lépe transformuje shluk broků během výstřelu. Kromě zlepšené balistiky střelec vnímá nižší zpětný ráz navzdory skutečnosti, že nová 690 je dokonce ještě lehčí než předchozí modely.
Mimo jiné i díky použití odlehčeného předpažbí. Právě konstrukci předpažbí i nové hlavňové svazky výrobce převzal  z modelu SV10 .
Tato skutečnost je patrna při pohledu na zbraň zboku, kde oblé vybrání svazku hlavní zapadající do baskule není jenom snahou o změnu designu, ale velkou měrou zvětšuje dosedací  plochu při uzavření nízké baskule, která je jedním z typických prvků zbraní této značky. Systém je natolik osvědčený a dává zbraním z italské Gardone legendární  životnost, která je srovnatelná pouze mezi nejlepšími produkty světových producentů.
Další již dnes samozřejmost  je možnost deaktivace vyhazovačů vystřelených nábojnic. Střelec má možnost jednoduchým způsobem přepnout na pouze vytahovací režim.
Kozlice je dodávána v tradičním plastovém kufru s výbavou pěti choků, umožňující měnit zahrdlení dle účelu konkrétní střelecké situace. Beretta 690 je vyráběna se třemi délkami hlavní 66-71-76cm.Nábojové komory mají 76mm(náboje  magnum).

Kvalitní ořechové pažby mají nový typ botky Microcore. Nová technologie přináší lepší vnímání zpětného rázu a střelba je  díky tomu lépe zvládnutelná i při použití nejsilnějších laborací brokových nábojů.

Beretta věnuje velkou pozornost designu a kvalitě použitých materiálů a proto jsou kozlice vybaveny pažbami té nejvyšší kvality a baskule ozdobeny velmi vkusně provedenými rytinami. Pro zákazníky nepreferující klasický lovecký vzhled a kteří  pořizují svoji zbraň pro sportovní účely je právě model  690Sporting BLACK ten pravý.

Černá varianta modelu 690 je velmi elegantní. Celkový vzhled umocňuje sjednocený matný povrch baskule i hlavňového svazku. Dokonalý dojem je podtržen oranžovými detaily -popisy baskule a tenká linka mezi botkou a pažbou. Díky perfektně zvládnuté technologii výroby bez vůlí celek působí kompaktním dojmem.

Novinka ve srovnání s modelem 690 Field disponuje perforovanou spojovací lištou, která lépe odvádí teplo při intenzivní střelbě. Vnější výměnné zahrdlení  EOCHP, které Beretta vyvinula pro střelbu ocelovými broky, které mají vyšší tlaky než klasické náboje s olověnou náplní.  Mezi méně nápadné odlišnosti obou modelů jsou typické prvky sportovních kozlic, široká záměrná lišta 10X8mm se světlo-vodnou muškou, robustnější typy pažeb, které jsou navíc přizpůsobeny jednotlivým sportovním variantám. Trapová flinta prostě potřebuje jinak lomenou pažbu než skeetová a samozřejmě je v nabídce i tzv. B-Fastová pažba což je se stavitelnou lícnicí. I předpažbí se vyrábí ve více variantách. Model 690 Black můžeme objednat ve verzi Sporting s délkami hlavní 71-76-81cm.Čistě trapová s délkami 76 a 81cm. Stejně jako lovecká verze je 690 Black dodáván v plastovém transportním kufříku s výbavou danou dle specifikace kozlice.

S tímto modelem jsem měl možnost se osobně seznámit na střelnici v Sudickém dvoře kde jsem z ní vystřelil pár desítek nábojů, jak na parkurových stanovištích, tak na klasickém trapu. Kdo mě trochu zná tak ví, že jsem převážně střelec kulových disciplín a ne brokař, ale musím konstatovat, že střelba se 690 sportingem mě velmi bavila a samotného mile překvapila v počtu zasažených terčů.

Něco málo na závěr, rád Vás s touto kozlicí osobně více seznámím a předvedu na blížící se květnové výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem čí pražské prodejně mysliveckých potřeb Renesance ve Vršovicích.

Samozřejmě že nejen s touto zbraní, ale s celou řadou modelů od základní a nejlevnější 686 Pigeon I. až po vlajkové lodě DT11 či ručně ryté zlatem vykládané luxusní individuelní modely, které doufám budeme mít na veletrhu k dispozici.

Radek Jirkovský Bc.

2022

Powered by themekiller.com